344302912 250060857508805 6603090141377136387 n

Πραγματοποιήθηκε χθες στην Έδεσσα η βράβευση μαθητριών του ΓΕ.Λ. Αριδαίας από το σύλλογο ”Βιβλιόφιλοι Έδεσσας”. Ο σύλλογος βιβλιόφιλων Έδεσσας προκήρυξε σε συνεργασία με τη Δ.Δ.Ε. Πέλλας τον 1ο μαθητικό διαγωνισμό μονολόγων για μαθητές/-τριες Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων Ν. Πέλλας περιόδου 2022-2023 με τίτλο: «Χωρισμός – Αποχωρισμός». Το θέμα του διαγωνισμού θεωρείται επίκαιρο παντού και πάντοτε ιδιαίτερα στις νεανικές ηλικίες, οι οποίες αντιλαμβάνονται διαφορετικά τις ανωτέρω έννοιες. Ο χωρισμός ανέκαθεν αποτελούσε πηγή έμπνευσης για κάθε μορφή τέχνης. Εξάλλου, η ζωή είναι μια σειρά από ξεκινήματα και αποχαιρετισμούς. Κάθε μέρα αποχαιρετούμε την προηγούμενη και καλωσορίζουμε με ελπίδα την καινούρια. Είναι λοιπόν, φάρμακο ή φαρμάκι μια εμπειρία χωρισμού –αποχωρισμού; Θα μπορούσε ποτέ ένας αποχωρισμός να αντιστρέψει τους όρους και να αποτελέσει την αρχή και όχι το τέλος οποιαδήποτε σχέσης; Ο σκοπός του προγράμματος ήταν να παροτρύνει τους μαθητές/τις μαθήτριες να ασχοληθούν με την δημιουργική γραφή , ξεδιπλώνοντας τις ιδέες και τη φαντασία τους.

Οι μαθήτριες που βραβεύτηκαν ήταν: Πρόσιου Ραφαηλία (1ο βραβείο), Αργυρίου Εριφύλλη (έπαινος), Αρζόγλου Μαρία (έπαινος), Παντελίδου Μάγδα (έπαινος). Υπεύθυνος καθηγητής: Κατσάνος Δ.